.jpg)

Według przekazów na szczycie Jarmuty stać kiedyś miała świątynia pogańska, a nazwa wzniesienia pochodzić ma od rzekomego imienia dawnego bóstwa. W XVIII wieku istniały tutaj kopalnie niskoprocentowych rud srebra, założone przez księcia P. K. Sanguszkę, ówczesnego właściciela okolicznych terenów. Pozostały po nich wykute w skale sztolnie o długości kilkudziesięciu metrów. Jest to tzw. Bania w Jarmucie – kopalnia srebra z lat 1732–1739, znajduje się ona na wschodnim zboczu i jest niedostępna dla turystów.(źródło - wikipedia).
.jpg)

.jpg)
Na pierwszym planie ogród, idalne miejsce na odpoczynek oraz do zabawy dla najmłodszych. W pobliżu malowniczy mostek prowadzący na drugą stronę Grajcarka. Rzeka ta płynie przez Jaworki, Szlachtową i uchodzi do Dunajca w Szczawnicy, tuż powyżej charakterystycznej skały Kotuńka, na wysokości 430 m n.p.m.
.jpg)
Poranek nad Grajcarkiem wygląda niezwykle malowniczo. Szybujące nad rzeką kaczki oraz powoli unoszące się mgły nadają niezwykły klimat temu miejscu.

Od strony południowej znajduje się Palenica. Z okien domu można obserwować jedną z najciekawszych atrakcji Szczawnicy - czteroosobową kolejkę krzesełkową prowadzącą na szczyt góry. Na Palenicy znajduje się również trasa narciarska, sztucznie naśnieżana i oświetlana po zmroku.
Od strony zachodnio - północnej znajduje się kolejny górski szczyt - Bryjarka. Szczyt ten był od dawna celem spacerów mieszkańców Szczawnicy i kuracjuszy jej uzdrowisk. W 1897 i 1901 wykonano na szczyt spacerowe ścieżki i ławki. Drewniany krzyż znajdował się tutaj już od 1860, w 1867 został zastąpiony dużym krzyżem modrzewiowym, jednakże krzyż ten podczas burzy w 1902 złamał się. Wówczas to krakowska firma Józefa Góreckiego (ta sama, która wykonała krzyż na Giewoncie) wykonała i zamontowała nowy krzyż żelazny ( źródło - wikipedia).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz